اهمیت گیاهان دارویی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 
 
      

                                         اهمیت گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان دارویی قدمتی همپای بشر داشته و برای مدت طولانی یکی از مهمترین ابزارهای انسان برای غلبه بر بیماری بوده است. پس از ظهور پزشکی نوین و استفاده گسترده از داروهای شیمیایی گرایش مردم برخی کشورها به گیاهان دارویی کاهش یافت. اما اکنون پس از حدود یک قرن از حاکمیت مطلق پزشکی نوین مجددا طب گیاهی قد برافراشته و استقبال بشر به آن رو به افزایش است.
عوارض جانبی فراوان داروهای شیمیایی و ناتوانی پزشکی کلاسیک در درمان بیماری های مزمن نظیر آسم، دیابت، روماتیسم و فشارخون از جمله دلایل گرایش مردم به این گیاهان محسوب می شود. در این میان بسیاری از متخصصین علوم پزشکی نیز با ترک غرور ناشی از انقلاب صنعتی و تفکر درمان همه امراض با مواد شیمیایی تلاش دارند تا از این ذخایر ارزشمند طبیعی برای کمک به بیماران استفاده نمایند. سازمان جهانی بهداشت نیز علیرغم تمرکز بر گسترش پزشکی نوین همواره از طب سنتی و استفاده علمی از گیاهان دارویی حمایت نموده و در این ارتباط کتب و مقالات متعددی را منتشر کرده است.
بر اساس آمار این سازمان هم اکنون در برخی از کشورهای آسیایی و آفریقایی 80 درصد مردم از گیاهان یا از روش های طب مکمل و سنتی برای درمان انواع بیماری ها استفاده می کنند. در کشورهای توسعه یافته نظیر آلمان، فرانسه و آمریکا نیز به علت استقبال روزافزون مردم از مصرف این گیاهان نهادهای مسئول بهداشت و درمان کشور اقدام به معرفی گیاهان دارویی بی خطر و انتشار لیست گیاهان سمی نموده اند. جالب اینکه بر طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، میزان تجارت سالانه گیاهان دارویی در اروپای غربی بالغ بر 5 میلیارد دلار و در کشور چین 14 میلیارد دلار است.
در کشور ما نیز اخیرا توجه مسئولین بهداشت و درمان به طب سنتی و مکمل از جمله گیاهان دارویی افزایش یافته است. در این راستا علاوه بر احداث دانشکده های طب سنتی در شهرهای مختلف، مراکز تحقیقاتی متعددی مانند "مرکز تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی" و "مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی" در کشور راه اندازی شده اند. بی تردید استفاده بهینه از ظرفیت های موجود کشور برای گسترش کاشت و مصرف علمی این گیاهان ضمن تامین بخشی از نیازهای دارویی و درمانی جامعه مانع از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور خواهد شد.